Kostra tygra:

Páteř tygra se skládá ze sedmi krčních, 13 hrudních, 7 bederních, 3 křížových a 25 - 27 ocasních obratlů. Tygr má mnohem více ocasních obratlů než rys. Hrudní koš tvoří 13 párů žeber, přichycených v horní části k páteři. Pouze sedm z nich je takzvaně "pravých" - tzn. přichycených ve spodní části k hrudní kosti.

Tygří kostra

Popisek: 1) dlouhé kořeny špičáků 2) velké očnice 3) vysoký hřeben k úponu čelistních svalů 4) velmi těžká spodní čelist, umožňující mohutný stisk 5) krční obratle 6) lopatka (scapula) 7) kostěné žebro 8) drápy s pochvami 9) záprstní kosti (karpální) 10) vřetenní kost přední nohy (radius) 11) loketní kost přední nohy (ulna) 12) loketní kloub 13) hrudní kost (sternum) 14) žeberní chrupavky spojují žebro s prsní kostí 15) čtyři nepravá žebra nepřirůstají ke sternu 16) trn hrudního obratle 17) bederní obratle 18) kyčelní kost (pánev) 19) stehenní kost (femur) 20) kyčelní kloub 21) čéška (patella) 22) kolenní kloub 23) lýtková kost zadní nohy (fibula) 24) holenní kost zadní nohy (tibia) 25) patní kost calcaneum) 26) kosti zadního chodidla 27) ocasní obratle

Kostra, skládající se asi z 250 kostí, tvoří pevnou oporu pro měkké části těla, chrání je před nárazy a poškozením a současně zaručuje tygrovi možnost pohybovat se s velkou hbitostí a obratností. Lebka je vysoce specializovaná pro zabíjení kořisti a její co nejrychlejší spotřebování, protože ostatní dravci čekají na příležitost. Očnice (orbity) jsou velké a kulaté, takže zaručují široké zorné pole, sluchová část lebky je mohutná a krátce čelisti se mohou doširoka otevřít. Tyři zabíjejí svou kořist kousnutím svých velmi ostrých tesáků a kousky masa odkrajují zvláště upravenými trháky. Potravu nežvýkají, ale polykají ji celou, ani nedrtí kosti, takže nepotřebují tolik zubů jako třeba psovité šelmy. Tygři mohou zlomit kost jediným kousnutím silných čelistí. Všichni tygři dovedou doširoka otevřít tlamu. Je to proto, že mají silné čelistní kosti a mohutné vazy, které spojují dolní čelist s horní a upínají se až pod předním okrajem ucha.

Kostra je složena z masivních kostí a je velice průžná, nohy jsou dlouhé, klíční kost je značně redukovaná, aby dala větší prostor pro pohyb lopatek. Některé zápěstní kůstky jsou srostlé, čímž umožňují delší krok a zvýšení rychlosti běhu, to dovoluje tygrovi být rychlý a obratný. Kostra tygra je velice podobná kostře lva a dokáže jí rozlišit jen opravdu zkušený člověk.