Tygr balijský

(Panthera tigris balica)

Tygr obecně:

Tygr balijský je vyhynulým poddruhem tygra. Byl nalezen jen na malém indonéském ostrově Bali. Jednalo se o nejmenší poddruh tygra. Vzhledem k malé velikosti ostrova a omezeného lesního porostu, počet těchto tygrů nikdy nebyl velký. Dnes je dost nepravděpodobné, že by tento poddruh tygra ještě někde žil.

Vzhled:

Tygr balijský (kliknutím myši zvětšíte 
obrázek)

Tento poddruh tygra byl menší velikosti, než ostatní poddruhy tygra. Dosahoval velikosti jako je např. leopard nebo v puma. Hmotnost samce byla zhruba 90–100 kg. Samice vážily zhruba 65–80 kg. Délka samce činila asi 210–230 cm. Délka samice dosahovala asi 180–200 cm. Tygři balijští měli krátkou srst, která byla výrazně tmavě oranžová. Měli méně pruhů, mezi nimi se občas vyskytovaly malé černé skvrny. Tito tygři žili asi 8–10 let.

Lov:

Podobně jako ostatní tygři, byl tygr bylijský masožravec. Lovili většinou savce, kteří žili v jejich teritoriu.

Rozmnožování:

Samičí březost po páření trvala asi 103 dny. Samice Vrhla zpravidla dvě nebo tři mláďata, která vážila 2–3 kg při narození. Mláďata se narodila slepá a žila u matky asi jeden rok.

Výskyt tygra balijského (kliknutím myší 
zvětšíte obrázek)

Vztah k tygru jávském:

Existují dvě domněnky o společném vztahu tygra balijského a javského. První naznačuje, že tyto dva poddruhy tygra pocházely z jednoho poddruhu, ale v průběhu zimy na ostrově Bali se staly tito tygři samostatní. Díky tomu se potom tygři rozdělili do dvou poddruhů tygra, které se pak vyvíjely samostatně. Druhá domněnka je toho názoru, že tygr balijský přeplavával Balijský průliv mezi Jávou a ostrovem Bali. Průliv je jen 2 km široký, takže tygři mohli průliv v pohodě přeplavat. Podle toho na který ostrov šli, se pak stali tím daným poddruhem.

Popis:

  • hmotnost: 90–100 kg samci, 65–80 kg samice
  • délka: 210–230 cm samci, 180–200 cm samice