Nepřátelé a konkurenti

Tygr je vskutku nejzdatnější šelmou ve svém areálu rozšíření. Díky své specializaci na lov velkých sudokopytníků téměř nemá konkurenci. Jiná velká kočka levharti (pantera pardus) – si tak velká zvířata lovit nedovolí, a tak se jediným úspěšným konkurentem stávájí vlci (canis lupus) vlk rudý sibiřský (Coun alpinus). Ti si na velkou kořist dovolí jen proto, že loví ve smečce. Přesto ani vlci neloví tak pravidelně a tak často velkou kořist jako tygr. Konkurentem není ani lev, i když se v Indii rovněž vyskytuje (v rezervaci Gir Forest). V tomto odlišném biotopu se však s tygrem nesetká. Ze zoologických zahrad však víme, že v soubojích mezi nejzdatnějším lvím samcem a tygrem, k nímž došlo omylem, když ošetřovatel nechtěně pustil oba do stejného výběhu, vždy vyšel vítězně tygr.

Je to tím že tygr je samotář a vždy musí spoléhat jen sám na sebe což má nad lvem, který loví ve skupině velikou výhodu. Díky rozdílnému složení potravy nejsou pro tygra konkurenti či nepřáteli ani velké druhy medvěda jako je medvěd hnědý (Ursus arctos) a medvěd ušatý (Selenactos thibetanus), kteří žijí ve stejném biotopu.

Jediným reálným nebezpečím je pro tygra člověk nebo jeho vlastí neopatrnost či neobratnost při lovu. Jsou však ojedinělé případy, kdy tygr podlehl smečce hladových vlků. I při velké přesile však tygr nedaruje svůj život vlkům zadarmo. Když se mu nepodaří včas vyšplhat na strom tak sebou vezme nejméně polovinu smečky než se podaří vlkům tygra udolat. Avšak proti střelným zbraním, jedům, pastím nemá ani vládce tajgy obrany.

Nejčastěji z tygrů na člověka útočí tygr Indický. Počet obětí jediného zabijáka dosahuje několika set, slavná champawatská tygřice sežrala v Bengálsku 430 lidí, z nichž 234 ulovila během pouhých čtyř let. Při střetu s tygrem platí: neutíkat, nekrčit se ani si nehrát na mrtvého - jinak v mžiku ucítíte na krku smrtelné zahryznutí. Zůstaňte na místě, máchejte rukama a křičte. Pokud máte na sobě kabát, roztáhněte ho, budete vypadat větší. A když tygr zaútočí, udeřte ho do očí ... Panický běh nemá význam - tygr dokáže běžet rychlostí až 56 km za hodinu, zatímco nejrychlejší člověk nepřesáhl rychlost 38 km za hodinu. Tygr je zvíře nepředstavitelné síly. Jednou byl viděn dospělý jedinec, jak táhne mrtvolu gaura, se kterým nedokázalo hnout 8 mužů. Jelikož gaur váží přes jednu tunu, táhl tak tygr pětinásobek svojí vlastní váhy. Doskočit dokáže tygr až 9 m.