Fyziologie tygra

Pohyb:

Tygři se pohybují díky elastickým polštářkům na chodidlech naprosto bezhlučně, došlapují jen na prsty a dlouhé ostré drápy, které jsou v klidu zatažené do rohovitých pochev. Teprve při útoku svaly natahující prsty vytahují drápy. Pružný elegantní pohyb a volnost končetin při skoku či běhu umožňují zakrnělé klíční kosti. Volnost končetin se navíc uplatňuje při plížení ke kořisti. Další charakteristickou vlastností tělesné stavby tygra je nesmírná ohebnost páteře a vynikající pohybová koordinace.

Běh:

Tygři jsou rychlí běžci na krátké vzdálenosti. Díky pružné a ohebné páteři předstihují zadní nohy při rychlém běhu nohy přední. Tímto způsobem se zapojuje při pohybu více svalů než např. u koně. Není proto náhodou, že kočkovitá šelma jako je gepard se stala nejrychleji běhajícím savcem na naší planetě. Dosahuje rychlosti až kolem 100 km/hod. Tygr je sice dobrý běžec, ale jeleni a antilopy jsou rychlejší a hlavně vytrvalejší. Proto se lovící tygr při spatření vybrané kořisti začne neslyšně plížit. Když se přiblíží jen na několik metrů, prudce vyrazí a snaží se některé z překvapených zvířat srazit k zemi tlapou.

Pití:

Tygři pijí pomocí jazyka, jehož lžičkovitě ohnutou špičkou nahazují malá množství vody do tlamy. I když je střídavé vytahování a vtahování jazyka velmi rychlé, je poměrně málo účinné. Tygr potřebuje k vypití jednoho litru vody až 200 pohybů jazyka za zhruba 3 až 4 minuty. Na 4 litry (což je jeho průměrný denní přísun) potřebuje asi 800 pohybů jazyka. Býložravci, kteří jsou u napajedel ohroženi číhajícími šelmami, pijí mnohem rychlejším způsobem-sáním.